راهنمای خرید ساز

راهنمای خرید سنتور | نکاتی که باید هنگام خرید سنتور رعایت کرد

نکاتی که باید در هنگام خرید سنتور رعایت کرد

راهنمای خرید سنتور

سنتور ساز زهی زخمه ‎ای موسیقی ایرانی است. یفرهنگ دهخدا سنتور را این‌گونه بازشناخته‌است: «از سازهای ایرانی به شکل ذوزنقه که دارای سیم‌های بسیاری است و با دو زخمه چوبی نواخته می‌شود(نقل از ویکی پدیا).» عوامل بسیاری در قیمت سنتور تاثیر گذارند و سازآموز را ترغیب به خرید ساز می کنند. در این مقاله سعی شده است تا به عمده ترین و برجسته ترین فاکتورها اشاره شود.

انواع سنتور

سنتور بر اساس ابعاد خاص که قاعده هم دارد می تواند به سنتور سل، لا، سی …،کروماتیک، ۱۲خرک، ۱۴خرک، باس و…تقسیم شود. البته در این تقسیم بندی تنها ابعاد ساز متغیر است و بقیه اجزای ساز یکسان می باشد.

بخشهای مختلف سنتور

جعبه رِزُنانس :
منظور از جعبه رزنانس، جعبه شامل صفحه و کفه و کلاف می باشد که با چسب یا سریشم به هم متصل هستند. در داخل این جعبه بین ۳ تا ۷ چوب (پل) به قطر حدودی یک سانتی متر وجود دارد که بین صفحه و کف قرار دارد که بنا به تخصص و تجربه سازنده ساز در جاهای خاصی قرار میگیرد که این خود به یک دست بودن صدا و تناسب حجم صدا و جنس ان کمک بسیار زیادی می کند. لازم به ذکر است که برخی از اساتید سازنده فقط با ابزار پل عیوب صدایی بسیاری از سازها را می توانند رفع کنند.

جنس جعبه :
جنس چوب سنتور عمدتا از گردو می باشد (البته چوب راش، آزاد، رز وود، فوفل… نیز استفاده میشود) که البته خود چوب گردو بنا بر عمر درخت، قطر تنه، منطقه رویش درخت، مدت زمان خشک شدن چوب و شیوه خشک شدن ان کیفیتهای مختلفی دارد. بسیاری از اساتید سازنده ساز معتقدند چوب مناطق سردسیر مثلا کردستان، سنندج، الموت و… از کیفیت بهتری برخوردارند. البته از دید اکثر اساتید چوب گردوی تیره که دارای رگه های راست و منظم و یا فرهای ابر گونه روی چوب می باشند، که مدت زیادی (مثلا حداقل ۵سال) از خشک شدن انها می گذرد، گزینه مناسبی برای خرید سنتور خوش صدا خواهد بود.

گل روی جعبه :
بر روی صفحه سنتور دو سوراخ به شکل گل وجود دارد که به ان گل سنتور گفته میشود. علت حضور این گل علاوه بر زیبایی، کمک به ایجاد رزنانس در داخل جعبه می باشد که محل آن بر اساس شیوه پل گذاری وسلیقه سازنده زیر سیمهای زرد و پشت خرک تعبیه می شود.

ضخامت صفحه و کف :
بسیاری از اساتید حرفه ای معتقدند که چیدمان پل تنها فاکتور مهم تنظیم صدای ساز نیست بلکه ضخامت صفحه و کف نقش بسیار زیادی در کیفیت صدای ساز دارد. البته در این بین ضخامت صفحه از اهمیت بیشتری برخوردار است. بنا به جنس چوب و میزان خشک شدن ان ضخامت کف بین ۷تا ۹ میلیمتر و صفحه بین ۵٫۵ تا ۷٫۵ میلیمتر تنظیم می شود.شایان ذکر است که اساتید حرفه ای بنابر جنس چوب ممکن است ضخامتهای مختلفی در نقاط مختلف صفحه و کف ایجاد کنند.که البته خود همین تجربه وتخصص زیادی را میطلبد .

شیطانک :
روی دو ساق ذوذنقه سنتور یک برجستگی وجود دارد که روی ان دو میله استیل به قطر حدودی ۲ میلیمتر قرار دارد که به شیطانک گفته می شود.که بعدا سیمهای سنتور روی ان قرار میگیرد. ارتفاع شیطانک از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا بوسیله ان، میزان فشار سیمها روی خرک تغییر میکند که این خود در نهایت روی صدای ساز اثرگزار خواهد بود.

گوشی و سیمگیر :
در طرف راست سنتور و بر روی کلاف گوشی قرار دارد که سیمها ی ساز در نهایت از طریق همین گوشیها کوک وتنظیم می شوند . اما نکته مهم در قسمت گوشی شیوه سوراخ کاری و برقو زدن است که رعایت همین نکته به کوک خوب و دقیق منجر خواهد شد. اما سیمگیر در طرف چپ ساز قرار دارد که تنها نکته مهم شیوه گره زدن سیم است که در نگهداشتن کوک می تواند موثر باشد.

جنس سیم :
سنتور شامل دو نوع سیم می باشد که به سیم سفید وسیم زرد یا قرمز معروف است. سیم سفید از جنس فولاد می باشد و سیم زرد یک ترکیب الیاژی از کروم، مس وفولاد است. که البته این سیمها عمدتا وارداتی هستند. نکته مهم در این است که جنس سیم و کیفیت (یکدستی چگالی سیم) آن بر روی صدا بسیار موثر است.

معیارهای ارزیابی سنتور

جنس صدا: بم کریستالی، زنگ دار، پر حجم، صدای بسته و کم حجم، تقه دار بودن ساز، میزان یکدستی صدای ساز

جنس چوب: چوب تیره یا روشن، راه راست بودن چوب یا فردار بودن، کهنه یا تازه بودن چوب، سبک و پوک یا سنگین بودن چوب

کیفیت پرداخت: کیفیت پرداخت ساز، کیفیت رنگ کاری ساز، کیفیت خرک ها، کیفیت سیم، گوشی و ساچمه و سیم گیر، فاکتورهای اضافه مثل معرق یا خاتم یا منبت

هنرجوی نوآموز برای انتخاب یک سنتور باید به چه فاکتورهایی توجه داشته باشد؟

نکاتی که باید در هنگام خرید سنتور رعایت کرد

الف) کیفیت:
ساختمان و صنعت ساز: به اعتقاد اکثر اساتید سنتورسازی، سازهای با چوب گردوی تیره و راه راست و یا فردار دارای کیفیت صوتی بهتری هستند. البته نکته دیگر عمر یا مدت زمان خشک شدن چوب است که این فاکتور در تشخیص بسیار سخت است و باید به اطلاعات سازنده اعتماد کرد. هر چه عمر خشک شدن چوب بالاتر باشد این چوب از کیفیت بهتری برخوردار است. البته به اعتقاد ما سنتور مجموعه ای از چند فاکتور است و ممکن است یک ساز با چوب روشن دارای خروجی صدای با کیفیت باشد، اما به صورت آماری چوب تیره و راه راست و فردار معمولا خروجی بهتری دارد. نکته بعدی کیفیت ساخت ساز است. یعنی زیبایی ظاهر ساز که شامل پرداخت چوب (یعنی باقی نماندن اثر داغی اره یا امثال این ها روی چوب) می باشد و البته کیفیت رنگرزی نیز مهم است که ساز با شاپان یا سیلر یا لاک رنگ شده باشد که به تجربه، سازی که با لاک رنگ شده باشد کیفیت بهتری خواهد داشت زیرا سیلر به دلیل خاصیت پوشانندگی منافذ چوب را می پوشاند که این خود باعث کاهش کیفیت صدا می شود.

نکته ای که باید در خرید سنتور توجه داشت این است که ممکن است یک ساز با چوب روشن اما رنگ تیره باشد (توسط شیلان تیره شده باشد) که باید توجه داشت که به جای چوب تیره به شما فروخته نشود.

نکته بعدی کوک ساز است. حتما سازی بخرید که چندین بار کوک شده باشد و از کسی که توان و تخصص کوک کردن را داشته باشد بخواهید چند سیم را به صورت امتحانی دوباره کوک کند تا از کیفیت نگهداری کوک سایت مطمئن شوید. نکته دیگر اینکه هیچ گاه برروی یک سنتور حرفه­ای صنایعی چون خاتم، معرق یا منبت روی صفحه ساز نمی­بینید زیرا اینها باعث تضعیف صدا می­شوند (به علت عدم یکدستی صفحه).

ب) صدا:
اگر یک متخصص بگوید صدای سازی یکدست است، این یک خبر خوب است. زیرا برای یکدست بودن صدا باید زحمت زیادی کشیده شود. یک نوازنده حرفه ­ای علاقه­ای به شنیدن تقه یا صداهایی مثل آن زیر مضرابش ندارد. زیرا این بدین معنی است که ضخامت صفحه و جنس آن و محل پل گذاری با هم تناسب ندارند و این یک ایراد مهم برای یک نوازنده حرفه­ ای است. حجم صدای ساز بستگی به سلیقه شما دارد اما ما پیشنهاد می­کنیم سازهای پرحجم را انتخاب نکنید (مخصوصا در سازهای ارزان). زیرا این حجم زیاد با کاهش ضخامت و کاهش تعداد پل و استفاده از چوب روشن قابل دستیابی است که خود این موارد برای اینکه یک سنتور، ضعیف محسوب شود کافیست. انتخاب صدا یک تخصص است که با تجربه به دست می­آید و باید به متخصصان این امر اعتماد کرد. معمولا از صداهای خوب با عناوینی همچون صدای زنگدار، کریستالی، بدون تقه و یا صدای پخته در میان نوازندگان یاد می­شود.

ج) قیمت:
توصیه اکید می­شود که قیمت فاکتور دوم انتخاب باشد، زیرا شما می­خواهید برای روح و احساس خود پول خرج کنید پس اطلاعات خود را زیاد کنید تا کمتر هزینه کنید. اما اگر سعی کنید تا فقط یک ساز ارزان خرید کنید، ممکن است با چند مشکل اساسی مواجه شوید:

ممکن است در خرید سنتور به اسم چوب گردو، چوبهای بسیار ارزانتر به شما تحمیل شود که کیفیتی ضعیف دارند. در این صورت بعد از مدت کوتاهی قوس های عجیبی پیدا می­کند و قابلیتهای خود را از دست می­دهد.
ممکن است سازی به شما فروخته شود که اصلا کوک نگه نمی­دارد که این هم برای شما معضلی جدی خواهد بود.
به چند نکته هنگام خرید حتما توجه کنید!!!

اگر مبتدی هستید و قصد خرید از فروشگاه را دارید حتما برای خرید سنتور به همراه شخصی که در این زمینه تخصص دارد، و شما به وی اعتماد دارید بروید. (البته خودتان هم به نکات ذکر شده توجه داشته باشید.)
در صورت خرید سنتور از فروشگاه، حتما خود را مستقل معرفی کنید. تجربیات ما نشان می­دهد اگر شما خود را کسی معرفی کنید که از سوی استادی معرفی شده است، مجبور به پرداخت قیمت بیشتری برای خرید ساز نسبت به زمانی که به عنوان فردی مستقل خود را معرفی می­کنید، خواهید شد.
اگر قرار است استاد برایتان ساز تهیه کنید از تخصص و صداقت آن اطمینان حاصل کنید.
در هنگام خرید، حتما حتما و حتما، اطلاعات خود را کامل کنید و با آگاهی اقدام به خرید نمایید. زیرا داشتن آگاهی هر چه بیشتر باعث تحمیل هزینه کمتر و دستیابی به نتیجه مطلوبتر خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =

50 دیدگاه در “راهنمای خرید سنتور | نکاتی که باید هنگام خرید سنتور رعایت کرد
 1. حاج ممد گفت:

  سلام من تازه میخوام شروع کنم خواستم سنتور بخرم اسم مغازه ای که باید ازش بخرم چیه؟ مثلا باید برم سنتور فروشی؟ یا مثلا ساز فروشی

  1. مدیر سایت گفت:

   سلام،
   دوست عزیز، سنتور مناسبتون رو میتونید از مجموعه ساز ۲۴ و با راهنمایی کارشناسان ما تهیه کنید…بدون شک مجموعه ساز ۲۴ کاملترین آرشیو سازندگان سنتور در ایران رو دارا هستش…

   فروشگاه اینترنتی ساز ۲۴
   اولین مرجع تخصصی بررسی و فروش آنلاین ادوات موسیقی در ایران

   https://t.me/saaz24channel
   https://www.instagram.com/saaz24com

 2. علی گفت:

  ماشالله هیچ سازی هم به غیر از موسوی و علیزاده که تو سایتتون موجوده نمیشناسید لطفا یکم تحقیق کنید و اطلاعاتتون رو بالاببرید بعد اظهار نظر و راهنمایی کنید

  1. مدیر فروش گفت:

   سلام.
   به زودی تنوع سازها زیادتر خواهد شد.ما از تمام سازنده های محترم استقبال میکنیم تا در خدمتشان باشیم.برخی یا کیفیت مناسب ندارند یا تمایل به فروش انلاین ندارند.به هر حال اگر شما سازی را مشناسید به هم وطتنانتان راهنمایی بفرمایید.
   https://t.me/saaz24channel
   موفق باشید

 3. محمد گفت:

  سلام من مبتدی هستم برای خرید سنتور متاسفانه مواردی که گفتین رو کاملا نمیتونم تشخیص بدم میشه بفرمایین چه سنتوری با قیمت زیر یک میلیون مناسب هست،ببخشید سنتور سنایی که کارکرده باشه اما مهر نداره هفتصد هزارنومان و سنتور گلچین همین قیمت با گارانتی مناسب هستن، ممنون میشم اگر راهنمایی کنیدمرسی از سایت خوبتون

  1. مدیر فروش گفت:

   سلام.
   متاسفانه برندهایی که اشاره کردید را نمیشناسم اما برای شروه اسلامی و موسوی و علیزاده گزینه های مناسبی هستند.
   https://t.me/saaz24channel
   موفق باشید

 4. مرتضی گفت:

  من یک ماه پیش یک سنتور دو مهر ویژه موسوی خریدم ولی صدای آن بسیار کم حجم میباشد لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. مدیر فروش گفت:

   سلام.
   حجم کم یا زیاد یک امر نسبی است.اما درکل سازهای اقای موسوی حجم نسبتا کمی دارد .البته از دید بنده این یک حسن میباشد.موضوع دیگر اینکه ساز در ابتدا کمی کم حجم است اما با مضراب خوردن روی ساز ساز جاافتاده میشود و حجم بیشتری پیدا میکند.
   https://t.me/saaz24channel
   موفق باشید

 5. saeed گفت:

  سلام بنده هم قصد تهیه یک سنتور دارم و این که میگویید به صدای ساز علاقه مند میشید بعد از چند مدت به نظرتون میشه همون جلسات اول اموزش صدای مورد علاقه مون رو بشناسیم توی سنتور نوازی .
  و این که با سنتور هم میشه اهنگ های جدید رو نواخت چون یک ویدیو از علی زند وکیلی دیدم که بسیار قشنگ با سنتور یه اهنگ جدید و امروزی رو میزدن تو اینترنت هم هست فک کنم ویدیو.
  یه جورایی علاقه ام بین سنتی و موسیقی جدید هستش ممنون میشم کمکم کنید.

  1. مدیر فروش گفت:

   سلام.
   راستش برای رسیدن به سلیقه صدایی یکم زمان لازمه.استاد اردوان کامکار پیشرو در سنتورنوازی مدرن هستند.اقای زندوکیل هم از شاگردان ایشان بودند.
   https://t.me/saaz24channel
   موفق باشید

 6. عسکری گفت:

  سلام. وقتتون به خیر. سنتوری که معرفی کردید برای شروع اموزش با نام موسوی یا علیزاده کوک سل رو خودتون موجود دارید؟ توی لیست سازهای فروشگاه تون نگاه کردن به چشمم نخورد. اگه خدمتتون هست قیمتش رو بفرمایید ممنون میشم

  1. مدیر فروش گفت:

   سلام.
   هردو ساز در سایت موجود هستند.با سرچ در گوگل هم میتوانید انرا پیدا کنید.
   https://t.me/saaz24channel
   موفق باشید

 7. محمدرضا گفت:

  سلام
  ممنون از توضیح خوبتون
  من مبتدی هسم و میخوام یه سنتور خوب بخرم اما توان عوض کردنش ممکنه نداشته باشم ! تا ۱/۲۰۰ میتونم هزینه کنم ! میشه بهم معرفی کنید ،؟ بعد با چند جلسه میتونم یه سنتور نواز ایده عالی بشم؟

  1. مدیر فروش گفت:

   سلام.
   در این حدود سنتورهای موسوی و دومهر اسلامی گزینه های خوبی هستند.برای نوازندگی راه بسیار است اما با روزی یک ساعت تمرین بعد شش ماه میتوانید قطعات جذابی را اجرا کنید.
   https://t.me/saaz24channel
   موفق باشید

 8. گلی گفت:

  سلام.من میخوام تازه شروع کنم
  ی سنتور خوب حدود چقد قیمتش میشه؟
  و چقد زمان میبره ک یادش بگیرم؟ 🙂
  ممنون از سایت خوبتون❤

  1. مدیر فروش گفت:

   سلام.
   برای مشاوره قیمت و نوع ساز روی تلگرام با مشاوران سایت در ارتباط باشید.
   https://t.me/saaz24channel
   موفق باشید

 9. Pooya گفت:

  سلام من میخوام تازه سنتور زدن شروع کنم و این که سنتور زدن تو چه مدت میشه یاد گرفت با مربی یا غیر حضوری مدت تقریبی رو لطف کنید بگید و یک سنتور خوب نمیه حرفه ای با قیمت خوب .

  1. مدیر فروش گفت:

   سلام.
   با تمرین روزی یک ساعت میتوانید بعد از شش ماه قطعات خوبی را اجرا کنید.توصیه میکنم زیر نظر مربی شروع کنید.سازهای اسلامی و وظیفه دوست و موسوی گزینه های خوبی برای شروع هستند.
   https://t.me/saaz24channel
   موفق باشید

   1. Pooya گفت:

    ممنون از پیگیری شما بعد از چه مدت باید ساز را عوض کردو اگر ساز حرفه ای و نمیه حرفه ای از اول تهیه شود مشکلی هست؟

   2. مدیر فروش گفت:

    سلام.
    کلا هر چقدر ساز بهتری تهیه کنید نیاز به تعویض کم میشود.اما در کل با گذشت زمان و پیداش سلیقه صدایی توسط هنرجو نیاز به سازهای جدید هست.
    https://t.me/saaz24channel
    موفق باشید

 10. saeid گفت:

  سلام /
  میخواستم نظرتون رو در رابطه با سنتور های روان کوک بدونم و در مقایسه با نوع کوک سنتی (معمولی) از چه کیفیتی بخوردار هستن ؟
  آیا کوکشون سرع تر از تنظیم نمیافته ؟
  در صورت تاییذ چنین سنتورهایی ، از سنتور های موجود در بازار کدوم رو پیشنهاد میکنید ؟

  1. مدیر فروش گفت:

   سلام.
   روان ایده بسیار خوبی است اما خوب مشکلات خاصی هم پدید می اورد.برای فرایند کوک برای هنرجو بسیار عالیست اما ساز را سنگین میکند.از سازهای اسلامی و علیزاده برای هنرجویان میتوان استفاده کرد.
   https://t.me/saaz24channel
   موفق باشید

 11. lpln گفت:

  سلام سنتورموسوی بهتره یا گلچین ی مهر

  1. مدیر فروش گفت:

   سلام.
   این ساز رو متاسفانه نمیشناسم.اما ساز موسوی بسیار پرطرفدار است.
   https://t.me/saaz24channel
   موفق باشید

 12. اتوسا گفت:

  سلام من عاشق سنتور و تصمیم گرفتم به این ارزون جامه عمل بپوشانیم و حتما یه سنتور بخرم از توضیحات خوب شما متوجه شدم یه اسلامی یا علیزاده دو مهر بخرم با ۹خرک.. مارک سل کوک پرنیان با قیمت ۴۵۰تومن ارزش داره
  و همسرم موافق کلاس رفتنم نیست از طریق کتاب و سی دی واقعا میشه چیزی یاد گرفت و بشه چند قطعه نواخت..ممنون میشم یه خودآموز خوب بهم معرفی کنید

  1. مدیر فروش گفت:

   سلام.
   راستش با سنتور پرنیان اشنا نیستم.حتما توصیه میکنم از کلاس استفاده کنید.اما درهرصورت سی دی های اموزشی روی سایت موجود است.
   .https://t.me/saaz24channel
   موفق باشید

 13. عامری گفت:

  سلام
  سنتورشیخ شعاعی برای شروع چظوراست.میگن کیفیت بالای دارد.قیمتش در کرمان۲.۵میلون است.

  1. مدیر فروش گفت:

   سلام
   متاسفانه با سازهای ایشان اشنا نیستم.علاقه مندم نمونه کارهای ایشان را از نزدیک ببینیم.
   .https://t.me/saaz24channel
   موفق باشید

 14. Far گفت:

  روی سنتور من یک لکه اب افتاده،چگونه میتوانم آنرا ازبین ببرم ؟

  1. مدیر فروش گفت:

   سلام
   متاسفانه برای رنگش کاری نمیشه کرد مگر اینکه سیمها باز شود دوباره با لاک رنگ شود.
   https://t.me/saaz24channel
   موفق باشید

 15. AES گفت:

  سلام. الان استاد توی خونه منه داره به بچه هام درس سنتور درس میده . اخرش چه سنتوری برای بچه ها بخرم ۱۲ یا ۱۴ خرک. چقدر هزینه کنم.

  1. مدیر فروش گفت:

   سلام
   کلا تنوع سنتور در بازار زیاد است اما سنتور باید استاندارهای یک ساز درست را داشته باشد.چوب گردو و قبلیت کوک شدن باثبات از ویژگیهای اولیه این ساز است.سنتور علیزاده و اسلامی برای هنرجویان ساز۲۴ بسیار پرفروش و مورد توجه علاقه مندان بوده است.توجه داشته باشید برای یادگیری کلاسیک و سنتی باید سنتور ۹خرک باشد.بعد از حرفه ای ترشدن میتوان ۱۲ یا ۱۴ خرک را انتخاب نمود.
   https://t.me/saaz24channel
   موفق باشید

 16. فرشته رضائی گفت:

  سلام تعداد خرک در سنتور چه نقشی دارد سنتور ۱۲ خرک بهتر است یا ۱۴ خرک . تعداد مهر چه نقشی دارد من مبتدی هستم اما می خوام یک سنتور خوب حرفه ای بخرم که با آن مانوس بشم و نخواهم عوض کنم لطفا بک ساز کامل و خوب حرفه ای را به من معرفی کنید

  1. مدیر فروش گفت:

   سلام
   تعداد خرک در سنتور برای افزایش دسترسی به فواصل مختلف است.برای هنرجوی ابتدایی سنتور ۹خرک مناسب است.سنتور رضوانی سه مهر و موسوی حرفه ای و وظیفه دوست گزینه های حرفه ای به حساب می ایند.
   https://t.me/saaz24channel
   موفق باشید

 17. سارا گفت:

  با سلام
  چرا باید برای شروع از سنتور اسلامی و علیزاده استفاده کرد آیا اینا غیر حرفه ای هستن و نیاز به تعویض دارن بعد از مدتی؟؟؟؟؟

  1. مدیر فروش گفت:

   سلام
   برای هنرجوی مبتدی قیمت یک فاکتور مهم است و این به دلیل عدم شناخت کافی از ساز مورد علاقه است.ساز اسلامی و علیزاده در قیمت خودشان برای هنرجو مناسب است.ساز حرفه ای سازیست که یک نوازنده حرفه ای از نواختن ان بسیار لذت میبرد.
   https://t.me/saaz24channel
   موفق باشید

 18. سمیرا گفت:

  ممنون از پاسخگوییتون فقط لطف میکنید بفرمایید من اگر واسه خرید سنتور برم دقیق چی بگم به فروشنده آخه مثلا سنتور اسلامی یا علیزاده یک مهر یا دومهر یا دوازده خرک این چیزارو متوجه نمیشم چی باید بگم.لطفا نظرتون رو راجع ب این مدل سنتورهم بگید ممنون
  ‏سنتور گودرزی مدل سه مهر ‏Goudarzi 3-Stamps Professional Santoor

  1. مدیر فروش گفت:

   سلام
   برای شروع باید سنتور سل کوک تهیه کنید.تعداد مهر هم نشانه کیفیت ساز است.سنتور علیزاده و اسلامی در سایت موجود است.متاسفانه سنتور گودرزی را نمیشناسم.
   https://t.me/saaz24channel
   موفق باشید

 19. سمیرا گفت:

  سلام و خسته نباشید من هم طبق نظر دوستان به یادگیری سنتور علاقه دارم ولی هیچ اطلاعی راجع به اینکه چه نوع سنتوری باید تهیه کنم ندارم لطفا یک مدل همراه قیمت معرفی کنید و اینکه میشه با سی دی های آموزشی هم یادگیری رو شروع کنیم یا فقط باید کلاس رفت؟

  1. مدیر فروش گفت:

   سلام
   سنتورهای اسلامی و علیزاده برای هنرجویان گزینه مناسبی به حساب می‌ایند.برای اموزش میتوان به صورت مجازی اموزش دید اما دیدار با یک استاد مزایای زیادی دارد که فضای مجازی از ان محروم است.
   https://t.me/saaz24channel
   موفق باشید

 20. Sina گفت:

  با سلام، من مبتدئ هستم ، میخام سنتور بخرم ، میخاستم بپرسم در حین کلاس لازم نیست سنتور عوض بشه؟؟؟؟ مثلا تو کلاس ویولون أستاد بعد از مدتی میگه که باید ویولون رو عوض کرد و ویولون چند میلیونی گرفت.

  1. مدیر فروش گفت:

   سلام
   فارغ از رفتار غیر حرفه ای برخی اساتید اگه در دوره ابتدایی ساز مناسبی نگرفته باشید بعد از مدتی نیاز به تعویض است زیرا شما دیگر صدای ساز را میشناسید و سلیقه صوتی پیدا میکنید.
   https://t.me/saaz24channel
   موفق باشید

 21. فرزان گفت:

  سلام
  متاسفانه با اینکه حدود ۲۰ سال است بصورت گوشی سنتور میزنم هنوز قادر به تشخیص مطالب دکر شده در مقاله اتان نیستم .اگر ممکن است راهنمایی کنید که با بودجه دو میلیون تومانی چه سنتوری برای من خوب است که قابل استفاده توی استودیو هم باشد؟

  1. مدیر فروش گفت:

   سلام
   دوست من این نکات به مرور وبا دقت حاصل میشود.درحال حاضر سنتورهای مناسب ضبط میتوان از برندهای موسوی/وظیفه دوست/اسلامی دومهر/رضوانی سه مهر نام برد.
   https://t.me/saaz24channel
   موفق باشید

 22. راضيه گفت:

  سلام من میخوام تازه شروع کنم چه مدل بخوام بگیرم خوبه؟! هیچ سر رشته ای ندارم

  1. مدیر فروش گفت:

   سلام
   برای هنرجوهای ابتدایی سنتور سل کوک باید باشد.در این نوع ساز علیزاده و اسلامی سازهای پرفروش میباشد که مورد استقبال حرفه ایها هم بوده است.
   https://t.me/saaz24channel
   موفق باشید

 23. sepid گفت:

  من ب ساز های سنتور؛قانون؛چنگ علاقه دارم ولی تفاوتشون و اینکه کدوم میتونه بهتر باشه رو نمیدونم.اگر راهنمایی کنید ازتون ممنون میشم

  1. مدیر فروش گفت:

   سلام
   هرسه ساز ظاهرا صدایی شبیه به هم دارند اما خوب بسیار متفاوتند.هم در شیوه نوازندگی و هم صدا.ابتدا پیشنهاد میکنم ویدیوهای نوازندگی هرکدام را مشاهده بفرمایید تا بفهمید به کدامیک علاقه دارید.درنظر داشته باشید برای اموزش و مدرس در مورد سنتور بسیار فراوان است اما برای چنگ و قانون ممکن است سخت باشد.اما در نهایت علاقه خودتان را پیدا کنید و شروع کنید و باتمرین حتما نوازنده خوبی خواهید شد.
   موفق باشید